Aktualności
GÓRA GROSZA
Konkurs wiedzy pt. „Odżywiaj się zdrowo i jedz kolorowo”
14 maja 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy pt. „Odżywiaj się zdrowo i jedz kolorowo” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Konkurs odbył się online poprzez aplikację Microsoft Forms i był skierowany do uczniów klas IV-VIII.
W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas VI-VIII. Test składał się z 39 zadań zamkniętych, z których można było zdobyć łącznie 50 punktów. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Jagoda Mudlaf
II miejsce – Nikola Bisewska
III miejsce – Wiktoria Drewing
Paulina Pionke
II Wojewódzki Konkurs Fotograficzny "A to Polska właśnie"
W szkole został przeprowadzony II Wojewódzki Konkurs Fotograficzny "A to Polska właśnie". Celem było uwrażliwienie uczniów na piękno, bogactwo architektoniczne naszego kraju, kształtowanie szacunku wobec własnego narodu.
W konkursie wzięło udział 6 uczniów, którzy przedstawili interesujące zdjęcia Polski. Gratulujemy zaangażowania i czekamy na pomyślne rostrzygnięcie konkursu.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
- informacja dla uczniów i rodziców.
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły),
bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, gdy:
- przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych
- sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych – długopisu z czarnym tuszem i linijki (matematyka). Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
6. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
7. Czekając na wejście do szkoły, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m)
8. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających . Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 metrowego odstępu).
9. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
b) wychodzi do toalety
c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
10. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą mieć zakryte usta i nos trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
11. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu zostały przedstawione poniżej procedury związane z przyjściem do szkoły na egzamin, pobytem w szkole w trakcie egzaminu i opuszczeniem szkoły po zakończonym egzaminie.
12. Zdający wychodzą z sali po zakończonym czasie podstawowym egzaminu lub w przypadku osób , którym przysługuje wydłużony czas pracy, po zakończeniu pracy z zestawem i po zakończeniu czasu podstawowego do pracy z zestawem.
Procedury postępowania przed rozpoczęciem egzaminu:
- Uczniowie po przyjściu do szkoły kierują się pojedynczo z zachowaniem dystansu co najmniej
1,5 m, do wejścia głównego.
- Po wejściu do szkoły kierują się bezpośrednio do sali egzaminacyjnej zgodnie z informacją na temat przydziału uczniów do konkretnych sal umieszczoną na drzwiach szkoły.
- Uczniowie nie zbierają się przed salą egzaminacyjną, podchodząc pojedynczo, po wylosowaniu przez członka komisji numeru stolika, zajmują wyznaczone miejsca.
4. Pozostałe czynności organizacyjne przeprowadzają członkowie komisji wewnątrz sali.
Procedury postępowania po zakończonym egzaminie:
- Po zakończonym egzaminie uczniowie pojedynczo, zachowując dystans co najmniej 1,5m opuszczają salę egzaminacyjną i kierują się do swojego miejsca zamieszkania .
Uczniowie nie gromadzą się przed budynkiem szkolnym.
Przybycie uczniów do szkoły, w dniu egzaminu, odbywać się będzie zgodnie z informacją
ustaloną z wychowawcą klasy.
Tydzień Bibliotek
W dnia 8- 15 maja dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. W tym czasie w naszej szkole odbyło się kilka zabaw i zadań. Zapraszam do obejrzenia prezentacji, w której pojawiły się opisy, zdjęcia oraz treść naszego wspólnego opowiadania.
Konkurs „Odblaskowa szkoła”
Program konkursu trwał od 16 marca do 14 maja. Organizatorem konkursu był Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku oraz Fundacja na Rowerze. Temat przewodni prac konkursowych to „Widoczny rowerzysta”.
Z naszej szkoły prace przygotowali : Alicja Rintz kl.IV, Dominika Rigga kl.IV, Emilia Borkowska kl.VIIa, Karolina Borkowska kl.VIIa, Oliwia Drzeżdżon kl.VIIa, Nikola Bisewska kl.VIIa, Paulina Drzeżdżon kl.VIIa, Kacper Staszewski kl.VIa, Fabian Rathnau kl.VIIa, Antoni Drzezdzon kl.VIa, Sandra Brodzińska kl.VIa.
Do konkursu wysłano prace : Karoliny i Emilii Borkowskiej kl.VIIa, Dominiki Rigga kl.IV, Sandry Brodzińskiej kl.VIa oraz Alicji Rintz kl. IV.
Wyniki Konkursu Biblijnego
Wyniki etapu rejonowego (powiatowego) Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda z Ewangelii wg. św. Jana 2020/2021 konkurs wiedzy:
III miejsce otrzymała Sylwia z klasy 7a
Wyróżnienia otrzymali Jagoda z klasy 7b i Hubert z klasy 8aWyniki etapu rejonowego (powiatowego) Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda z Ewangelii wg. św. Jana 2020/2021 konkurs plastyczny:
V miejsce otrzymała praca Amelii z klasy 2a
Tydzień Bibliotek „ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE”
Lekcje z Temidą
W okresie 20-26.04.2021 r. uczniowie klas VI i VII wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Lekcje z Temidą, którego celem jest podnoszenie wiedzy, a także świadomości prawnej dzieci i młodzieży oraz promowanie postawy proobywatelskiej.
Zajęcia trwały w bloku dwugodzinnym. Lekcja zaczęła się od omówienia znaczenia prawa w życiu człowieka. Czy wyobrażacie sobie życie bez prawa, gdzie nie ma żadnych norm i zasad?- spytała uczniów prowadząca. Uczniowie wspólnie stwierdzili, że panowałby chaos na świecie, ponieważ każdy rządziłby się swoimi prawami. Przedstawiono podstawowe dokumenty, w których spisane są wszystkie przepisy prawa np. konstytucja, ustawy, rozporządzenia.
Uczniowie poznali 3 strefy Internetu, w których rozwija się przestępczość na ogromną skalę. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z prawem konsumenckim, które dotyczy prawa sprzedaży oraz czasu zwrotu towarów i składania reklamacji na zakupione produkty.
W czasie zajęć prowadząca uświadamiała uczniom prawne skutki prześladowania wśród rówieśników na podstawie filmików, ukazujących nękanie kolegów i koleżanek w szkole. Przedstawione zostały sposoby walki z prześladowaniem oraz instytucje do których można się w takiej sytuacji zwrócić o pomoc.
Zajęcia zakończyły się quizem, stanowiącym podsumowanie zdobytej wiedzy.
Konkurs „Ziemia - nasza planeta, nasz wybór”
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas 5-8 konkurs na prezentację multimedialną pt. „Ziemia – nasza planeta, nasz wybór”. Przedmiotem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej ekologii i ochrony środowiska. Tematyka obejmowała przedstawienie znaczenia Światowego Dnia Ziemi oraz sposobów ochrony środowiska w naszej codzienności. Prezentacja miała zawierać od 10 do 25 slajdów. Treść miała być zilustrowana odpowiednimi zdjęciami, rysunkami, schematami.
W konkursie wzięło udział 6 uczniów, którzy przedstawili swoje sposoby na walkę z zanieczyszczeniem przyrody. Komisja konkursowa wybrała 3 najlepsze prace, które były zgodne z wytycznymi i przedstawiały zasady, jakimi należy się kierować aby zachować czystość środowiska.
I miejsce – Przemysław Orzołek
II miejsce – Antoni Drzezdzon
III miejsce – Wiktoria Pieszak
Konkurs wiedzy „Ekologia i ochrona środowiska”
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy ekologicznej pt. „Ekologia i ochrona środowiska”. Konkurs odbył się online poprzez aplikację Microsoft Forms i był skierowany do uczniów klas IV-VIII.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas VI-VIII. Test składał się z 32 zadań, z których można było zdobyć łącznie 50 punktów. Test składał się z zadań wielokrotnego wyboru, który sprawdzał wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu ekologii oraz ochrony przyrody.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Nikola Bisewska
II miejsce – Jagoda Mudlaf
III miejsce – Paulina Pionke
Konkurs pt. „Dbam o środowisko”
1Z okazji Światowego Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole szereg konkursów na temat ochrony przyrody. W klasach „0”- IV zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Dbam o środowisko”. Tematem pracy była ochrona przyrody w codziennym życiu. Praca miała być wykonana na kartce formatu A4 lub większej. Można było zastosować dowolną technikę wykonania pracy np. farbami, kredkami, wyklejanka, mieszana itp.
W konkursie wzięło udział 7 uczniów, którzy przedstawili swoje sposoby na walkę z zanieczyszczeniem przyrody. Komisja konkursowa składająca się z zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU, p. K. Lisickiej wybrała 3 najciekawsze prace.
I miejsce – Alicja Rintz kl. IV
II miejsce – Liliana Czaja kl. „0”
III miejsce – Jakub Jurczyk kl. „0”
XXIII Integracyjne Warsztaty Regionalne „Cudze chwalicie swego nie znacie”.
Pierwsza lekcja na naszej nowej, pięknej sali gimnastycznej
10Dnia 29.04.2021 r. na pierwszej lekcji korzystaliśmy z naszej nowej, pięknej sali gimnastycznej. Uczniowie byli zachwyceni. Pozytywne emocje widać na buziach dzieci. Od tej chwili sportowy rozwój dzieci w Łebczu nabiera innego wymiaru.
Warsztaty „Wiosna w świecie zwierząt”
14.04.2021r. klasa IV wzięła udział w warsztatach online przeprowadzonych przez Błękitną Szkołę we Władysławowie. Tematem warsztatów była „Wiosna w świecie zwierząt”.
W pierwszej części prezentacji przedstawione zostały zwiastuny wiosny. Prowadząca pokazała dzieciom liczne zdjęcia kwiatów, które pojawiają się w ogrodzie, na łące, w lesie na wiosnę. Następnie pokazane zostały różnobarwne jajka jako symbol wiosny i stanowiące nowe życie. U rudzika przykładowo jajka mają piękny niebieski kolor.
Uczniowie mieli okazję poznać gatunki ptaków, które są rekordzistami w pokonywaniu odległości podczas podróży do ciepłych krajów. Najdalej odlatują jaskółki, których w Polsce są trzy gatunki: oknówka, dymówka i brzegówka. Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni to odlatuje aż na południe Afryki. Jaskółkę brzegówkę można spotkać na klifach w Jastrzębiej Górze. Na drugim miejscu są bociany białe, które migrują do północnej części Afryki. A na trzecim miejscu uplasowały się żurawie, które przemieszczają się na południe Europy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również, że bocian nie jest smakoszem żab jak wszyscy sądzą, ponieważ żaby zjada w ostateczności, gdy nie ma w okolicy np. pysznych jaszczurek, owadów, ryb.
Ostatnim punktem zajęć było omówienie ssaków, które jako pierwsze pojawiają się na wiosnę. Uczniowie dowiedzieli się m.in. że samica zostawia swoje młode ukrywając je przed innymi zwierzętami i rusza w poszukiwaniu pożywienia.
W czasie warsztatów prowadząca zadawała uczniom pytania na temat omawianych zwierząt. A na koniec zajęć uczniowie mieli czas na zadawanie pytań i opowiadanie o swoich wiosennych spacerach.
Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia
Już 13 kwietnia zapraszamy młodych mieszkańców woj. pomorskiego na konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia!🇵🇱
Zapisz się już dziś! Masz czas do 12 kwietnia do godz.12:00: https://strategiadlamlodych4.webankieta.pl/ Więcej info o #KonsultacjeDlaMłodych na: www.gov.pl/DlaMlodych
Konkurs na prezentację multimedialną pt. ”ZIEMIA – NASZA PLANETA, NASZ WYBÓR”
SAMORZĄD UCZNIOWSKI ogłasza konkurs z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI dla klas V-VIII na prezentację multimedialną pt. ”ZIEMIA – NASZA PLANETA, NASZ WYBÓR”
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej ekologii i ochrony środowiska. Tematyka obejmuje przedstawienie znaczenia Światowego Dnia Ziemi oraz sposobów ochrony środowiska w naszej codzienności. Prezentacja powinna zawierać od 10 do 25 slajdów. Treść powinna być zilustrowana odpowiednimi zdjęciami, rysunkami, schematami. W pracy powinny być zawarte informacje o wykorzystywanych materiałach źródłowych oraz o autorze pracy. Prace należy przysłać opiekunowi SU – p. K. Lisickiej na teams lub email klaudialisickasplebcz@gmail.com do dnia 18.04.2021 r.
Konkurs plastyczny dla klas „0”-IV pt. ”DBAM O ŚRODOWISKO”
SAMORZĄD UCZNIOWSKI z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI ogłasza konkurs plastyczny dla klas „0”-IV pt. ”DBAM O ŚRODOWISKO”
Tematem pracy jest ochrona przyrody w codziennym życiu. Praca powinna być wykonana na kartce formatu A4 lub większej. Można zastosować dowolną technikę wykonania pracy np. farbami, kredkami, wyklejanka, mieszana itp. Zdjęcie lub skan pracy należy przysłać opiekunowi SU – p. K. Lisickiej na teams lub email klaudialisickasplebcz@gmail.com do dnia 21.04.2019 r.
Warsztaty „Płazy i gady”
31.03.2021r. klasy VIa i VIb wzięły udział w warsztatach online przeprowadzonych przez Błękitną Szkołę we Władysławowie. Tematem warsztatów były „Płazy i gady”.
W czasie zajęć prowadzący omówił różnice w budowie płazów i gadów oraz ich przystosowanie do środowiska życia. Uczniowie nauczyli się rozróżniać wybrane gatunki gadów od płazów oraz poznali gatunki żyjące w Polsce. Poznali również elementy budowy ciała gadów, które umożliwiły im życie np. na pustyni.
Uczniowie mieli okazję poznać gatunki płazów, które już wyginęły w Polsce np. odmieniec jaskiniowy lub które w wyniku ewolucji połączyły się tworząc nowy gatunek np. żaba wodna, powstała z połączenia żaby jeziorowej z żabą śmieszką.
Uczniowie dowiedzieli się również, że na świecie współcześnie istnieje ponad 10 tys. gatunków gadów, a w Polsce żyje zaledwie 13 gatunków spośród 3 z 4 grup gadów: węże, jaszczurki, żółwie i krokodyle. Płazów w Polsce żyje 19 gatunków z grupy płazów beznogich, bezogonowych oraz ogoniastych, a na świecie żyje ich ponad 6 tys. gatunków.
W czasie warsztatów prowadzący zadawał uczniom wiele pytań na temat omawianych grup kręgowców, a na koniec zajęć uczniowie mieli czas na zadawanie pytań i uzupełnienie informacji ich interesujących.
KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY „Zaproszenie dla Noblisty”
W związku z planowanym otwarciem nowej szkoły, w bieżącym półroczu, został ogłoszony KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY „Zaproszenie dla Noblisty”.
W ramach tego przedsięwzięcia wszyscy uczniowie z klas IV-VII (na lekcjach lekcji plastyki) oraz chętni ósmoklasiści mieli za zadanie wykonać projekt pierwszej strony zaproszenia
dla Pana Lecha Wałęsy laureata Pokojowej Nagrody Nobla lub dla Pani Olgi Tokarczuk laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Zaproszenie mogło być wykonane dowolną techniką plastyczną lub komputerową. Musiało zawierać napis „Zaproszenie” (inne nie) oraz wymyślone przez autorów „ozdobniki”, np. związane z dokonaniami zapraszanej osoby.Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Jan Miłosz kl.VIII i Hubert Otrombke kl.VIII
II miejsce – Paulina Nadolska kl. VIa
III miejsce – Nikola Wojtyńska kl.VIa i Gracjan Żebrowski kl.VIIa
Wyróżnienia: Alicja Rintz kl.IV, Wiktoria Tempska kl.IV, Oliwia Kamińska KL.VIb, Nadia Kolbowicz kl.VIIb, Paulina Pionke kl.VIIb
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom na możliwie najszybciej zorganizowanym apelu szkolnym, po powrocie uczniów do szkoły.
3
Archiwum Aktualności